PRADEDANTIESIEMS

hc klaipeda logoLedo ritulys – viena žinomiausių ir mėgstamiausių sporto šakų pasaulyje, kurios populiarumas Lietuvoje pastaruoju metu sparčiai auga (ypač ši sporto šaka paplitusi tokiose šalyse kaip Kanada, JAV, Rusija, Latvija, Čekija, Švedija ir Suomija).

       Lietuvos ledo ritulio federacija, o dabar „Lietuvos nacionalinė vaikų ledo ritulio lyga“ organizuoja vaikų ir jaunimo čempionatus, atveriančius jauniesiems ritulininkams kelią į mūsų šalies rinktinę.

 

       Pastaruoju metu Lietuvoje gerėja sąlygos ledo ritulio mėgėjams, pradedant nuo 2000-ųjų metų šalyje pradėjo veikti 7 ledo arenos su dirbtine ledo danga.

       Ledo ritulys – tai komandinė sporto šaka, kuri reikalauja greitumo, ištvermingumo, reakcijos, atkaklumo, fiziškai bei dvasiškai lavinanti jaunąjį organizmą, nuo mažens skiepijanti norą laimėti, mokėjimą bendrauti, būti komunikabiliam.

       Ledo ritulys pats greičiausias iš visų žaidybinių sporto šakų: žaidėjų greitis kartais siekia 30 km/val, o ritulio skrydžio greitis siekia 193 km/val.

Kuo ledo ritulys geresnis lyginant su kitomis sporto šakomis?

Nei vienoje kitoje sporto šakoje Jūs nerasite visus 6 žemiau išvardintus punktus vienu metu:

 1. ledo ritulys – tai žaidimas, o vaikams reikia žaidimų (pradėjus sportuoti, labai mažai vaikų meta šį sportą, nes tai įdomu ir azartiška);
 2. 2.puikus įvairiapusis fizinis pasiruošimas (žaidžiant ledo ritulį, dalyvauja visos žmogaus kūno raumenų grupės);
 3. 3. komandinis žaidimas (vaikas nuo mažens pripranta būti kolektyvo dalimi, jausti atsakomybę už savo komandą);
 4. 4. žaidimas vyksta ant ledo, tokiu būdu vaikas nuo vaikystės yra grūdinamas (vaikai, užsiimantys ledo rituliu daugiau kaip 2 metus, beveik neserga peršalimo ligomis arba serga lengva forma);
 5. 5. pradėti užsiėmimus galima jau nuo 4-erių metų;
 6. ledo ritulį gali žaisti tiek berniukai, tiek ir mergaitės (mergaitės gali žaisti dvejais metais už jas jaunesnių berniukų  komandose).

Dažnai užduodami klausimai:

 1. Klausimas: Ledo ritulys žiaurus sportas, ten mušasi, nuolat kraujas bei išmušti dantys.

Atsakymas: Profesionalus ledo ritulys – tai brutalus kontaktinis žaidimas, skirtas žiūrovams. Tai pasirodymas, o visos muštynės – šio pasirodymo dalis. Ir visgi  visame pasaulyje žaidžiami tūkstančiai  ledo ritulio žaidimų per dieną, o mušasi tik viename kitame. Natūralu, kad informacija apie muštynes patenka į internetą bei televiziją, ir tokiu būdu susidaro įspūdis, kad ledo ritulys neatsiejamas nuo muštinių. Vaikų ledo ritulys turi keletą esminių skirtumų nuo suaugusiųjų žaidimo:

 • Visų pirma, vaikams iki 14-os metų draudžiama žaisti „į kūną“, t.y. draudžiami visi jėgos veiksmai;
 • Antra, vaikų iki 18-os metų veidas pilnai uždengtas apsauginėmis šalmo grotelėmis, ir netgi jei  vyresni (16-18 metų) vaikai ir  susistumdo, tai yra ne daugiau kaip jaunatviškas pasipuikiavimas, savęs įtvirtinimo elementas, kuris nesukelia nei traumų, nei išmuštų dantų.  Tuo labiau kad ledo ritulio apranga ganėtinai  stipriai suvaržo žaidėjų judesius kovinių smūgių prasme (jos proektavimo paskirtis – visiškai skirtingi judesiai), o tai, vėlgi, neleidžia atlikti stipraus kovinio smūgio susistumdymo metu.  Kaip bebūtų, netgi ir  ledo ritulio muštynėse yra savo kodeksas.   Profesionalai mušasi  atsižvelgdami į tam tikrus kanonus, kurių niekas nepažeidžia. Tai yra dar vaikystėje įsisąmonintas auklėjimo elementas (taip, pavyzdžiui, puolėjas arba gynėjas niekada nepradės muštynių su vartininku, netgi jeigu vartininkas jam smogs, jis niekada jam neduos atgal, jis gali pasirinkti sau kitą taikinį iš priešininkų komandos žaidėjų, bet ne vartininką).
 1. Klausimas: Aukštas traumatizmas.

Atsakymas:  Traumatizmas ledo ritulyje ne aukštesnis negu kokioje kitoje sporto šakoje. Nedera pamiršti, kad visi žaidėjai žaidžia su specialia ledo ritulio amunicija, kuri gana gerai apsaugo nuo traumų ir susižeidimų. Traumų, žinoma, yra, bet jų atsiranda vėliau, apie 14-15 metus, kai vaikų greičiai išauga beveik iki suaugusiųjų lygio, bet kaulai (skeletas) dar nepakankamai sustiprėjo.Norėčiau dar kartą pabrėžti, kad traumos netgi šiame amžiuje – gana retas reiškinys.

 1. Klausimas: Kaip mes galime pradėti, kai bendramečiai treniruojasi jau 2 metus ir čiuožia labai greitai, o mūsų vaikas ir ant pačiūžų dar stovėti nemoka?

Atsakymas: Pradėti žaisti ledo ritulį nėra per vėlai (netgi ir žiūrint iš būsimojo profesionalaus parengimo pozicijos) ir 11 metų, ypač jeigu vaikas atėjo iš kitos sporto šakos ir turi gerą fizinį pasiruošimą. Netgi pradėjus 14-15 metų, jaunuolis įgis gerą  fizinį pasirengimą ir  tvirtą sportinį sudėjimą, kas be abejo teigiamai paveiks jo tolimesnį gyvenimą.   Neverta pamiršti, kad ledo ritulys – tai žaidimas, o žaidimas tai visada azartas. Tuo labiau kad tėvai visada suinteresuoti atitraukti vaiką nuo žalingos gatvės įtakos, kur yra tikimybė, kad draugai ar abejotini pažįstami jam pasiūlys parūkyti ir išgerti.  Vaikai – tarsi plastelinas, kuriam mes galime suteikti praktiškai bet kokią formą, jeigu tik tuo užsiminėsime. Plastelino kietumas ir spalva gali skirtis tiek, kiek skirtingi gali būti vaikų charakteriai bei jų fizinės galimybės, bet tai visai nereiškia, kad tėvai turi palikti įvykius savieigai ir nesuteikti vaikui galimybių save realizuoti. Todėl bendras trenerių ir tėvų darbas gali suteikti vaikui šansus pasivyti bendramečius, ir netgi tuos, kurie pradėjo treniruotis prieš vienerius ar netgi dvejus metus. Mūsų mokyklos istorijoje yra tokių pavyzdžių.

 1. Klausimas: Mūsų mergaitė nori žaisti ledo ritulį, bet mes – prieš, nes tai ne moterų sporto šaka.

Atsakymas: Šiuolaikiniame pasaulyje dauguma sporto šakų nėra griežtai priskiriama vyriško ar moteriško sporto kategorijai. Moterys kilnoja svarmenis, kovoja ant tatamio, mušasi, jau nuo senų laikų žaidžia tinklinį, rankinį ir krepšinį, o dabar jau ir futbolą, ir ledo ritulį.  Ir jei moterų boksas ar moterų sunkioji atletika – gana ginčytinas klausimas, tai futbolas ar ledo ritulys – visai normalus reiškinys. Nereikia pamiršti, kad ledo ritulys – tai žaidimas, o kiekvienas žaidimas reikalingas vaikams, tiek berniukams, tiek mergaitėms. Žaisdami vaikai lavina savo fizinius sugebėjimus ir gauna pozityvią psichologinę įkrovą. Ta teigiamų emocijų gausa, kurią suteikia žaidybinės sporto šakos, padeda vaikams pajusti gyvenimo pilnatvę. Todėl nieko blogo moterų ledo ritulyje nėra. Praktiniu požiūriu viskas klostosi netgi žymiai palankiau, kadangi moterų ledo ritulyje konkurencija yra mažesnė, nei tarp vyrų, taigi yra lengviau pasiekti sportinį olimpą. Pagal vaikų ledo ritulio taisykles mergaitėms leidžiama žaisti dvejais metais jaunesnių berniukų komandose, ir atsižvelgiant į tai, kad iki 12-13 metų fizinės mergaičių ir berniukų jėgos yra daugmaž vienodos, mergaitės turi neblogas galimybes būti tiek savo komandų, tiek ir čempionatų lyderėmis. O tai, sutikit, teigiamai veikia mergaičių psichologinį auklėjimą. Nereikia toli ieškoti pavyzdžių… Užtenka pažiūrėti į Latvijos bei Kaliningrado komandas.